O výrobe nožov

Výroba noža na zákazku trvá od 1 - 6 týždňov (podľa toho, či máme zakalené čepele na sklade alebo je potrebné poslať nerezovú čepeľ na kalenie do vákuovej pece v Čechách). Za každých okolností sa ale snažíme vyjsť vám v ústrety aj v prípade šibeničných termínov.

Postup práce

Čepeľ

Vyrezaná, laserom vypálená, ale aj ručne vykovaná, vybrúsená a zaslaná na kalenie. Následne je vyrovnaná, opieskovaná, vyklepaná, vyžíhaná, leptaná, saténovaná (nerobíme "zrkadlo") a v závere nabrúsená na 20 - 25 stupňov.

V spolupráci s našim kamarátom Dennisom (Doslova Doostra) vieme zabezpečiť profesionálne brúsenie na vodných kameňoch na ostrosť neskutočnú (+10€)

Dôležitou súčasťou finalizovania čepele je gravírovanie laserom - prakticky akýkoľvek motív v cene.

Napriek množstvu výrobných krokov na nej môžu byť viditeľné ryhy po brúsení alebo stopy kladivka, je to handmade :)

01

Rúčka

Materiál na rúčku je vždy kvalitné drevo, najlepšie stabilizované, farbené -  javor, topoľ, breza, jaseň alebo tvrdé, prírodné ako eben, oliva, agát, dub či orech. V prípade konkrétnej požiadavky dodáme aj "plast" (juma, corian, acrylester a pod.) 

Materiál vyberáme z aktuálnej ponuky a prispôsobujeme potrebám klienta.

02

Lepenie a nitovanie

Rúčka je upevnená 2 až 3 kusmi nitov (mosadz, nerez), poistená skrytými nitmi (6 - 7 kusov) a lepená špičkovým 2-zložkovým epoxidovým lepidlom.

03

Povrchová úprava

Pred ukončením výroby je prírodné drevo napustené tungovým olejom (s prímesou pomaračového oleja) a natreté včelím voskom. Stabilizované drevo má povrch ošetrený TopOlejom schváleným pre styk s potravinami.

04

Gravírovanie

Na čepeľ je možné urobiť v podstate akýkoľvek gravír laserom. Text, iniciály, obrázok alebo grafika. Nevieme gravírovať fotky ale aj s tým sa dá niečo urobiť. Na rúčku negravírujeme. Lovecké nože sú zvyčajne gravírované hĺbkovo kým kuchynské "povrchovo" (čierna farba v stotinách milimetra, takže ju nie je možné bežným, šetrným umývaním zoškriabať).

05

Púzdro

K nožom je dodávané drevené puzdro z brezového dreva s ručne maľovanými motívmi (tzv. Saya).

Lovecké a outdoorové nože majú púzdro z kvalitnej kože.

06

Hotovo

Nôž je zabalený do pevného kartónového tubusu, ktorý je možné bez otvorenia použiť ako darčekové balenie (neobsahuje faktúru, iba záručné podmienky, stačí už len mašličku prilepiť :) a doručený kuriérom alebo Packetou + 10€.

07